Niewłaściwa pielęgnacja, kontakt z detergentami, barwnikami i zapachami chemicznymi, stres, kurz, wysoka temperatura, faktura różnych materiałów, czy sierść zwierzęca – to niektóre z przyczyn rozwoju atopowego zapalenia skóry i dorosłych. AZS zwane dalej atopią to bardzo uciążliwa i trudna do zwalczania choroba. Niestety stanowi ona przewlekły problem, w wyniku czego osoby na nią cierpiące muszą nauczyć sobie radzić z jej objawami. Należą do nich nieprawidłowe reakcje organizmu na alergeny obecne w otoczeniu.

Jak sprawdzić czy skóra ma skłonności atopowe

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż predyspozycje genetyczne należą do wysokiego czynnika ryzyka. W połączeniu z bodźcami zewnętrznymi, staje się niemal pewne, że jesteśmy zagrożeni. Aby sprawdzić, czy rozwija się u nas AZS, warto obserwować swoje ciało. Charakterystyczne cechy potwierdzające tę chorobę to:

  • świąd
  • pękanie naskórka
  • pieczenie
  • zaczerwienienia
  • stany zapalne 
  • występowanie powyższych anomalii w okolicach wewnętrznych zgięć łokci i kolan, szyi oraz twarzy

Jak widać objawy choroby mogą być widoczne i bardzo drażniące, co jeszcze bardziej obniża nastrój chorego. Może to skutkować jego coraz większą alienacją społeczną, a nawet doprowadzić do depresji.

Skóra atopowa – jak o nią dbać

Aby zmniejszyć nasilenie objawów lub je całkowicie wyeliminować, należy zadbać o to, by nasza skóra mogła się bronić przed szkodliwymi alergenami. W tym celu, jako pierwsze trzeba mieć na uwadze działanie zmierzające do odbudowania i utrzymania jej naturalnego ochronnego płaszcza hydrolipidowego. Ten system ochronny można wspierać stosując połączenie następujących kroków:

  • w zakresie pielęgnacji stosować kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych, tzw. emolienty, których zadaniem jest intensywne i dogłębne nawilżenie naskórka. Jednocześnie ich specjalnie skomponowany skład pełni funkcję długotrwałego utrzymania wody w skórze
  • w zakresie żywienia zmienić nieprawidłowe nawyki – spożywać produkty możliwie jak najmniej przetworzone, zwiększyć ilość warzyw i owoców oraz zamienić kolorowe napoje na wodę
  • w zakresie trybu życia warto postawić na przebywanie na świeżym powietrzu, rekreację, częste wietrzenie mieszkania oraz ograniczyć używanie klimatyzacji. Ponadto można używać do prania płatków mydlanych, odrzucić proszki, nosić ubrania bawełniane
  • w zakresie sfery psychologicznej ograniczyć czynniki stresogenne, więcej wypoczywać, wysypiać się

Kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych warto nosić również przy sobie. Może być to np. krem lipidowy. Będzie to adekwatny ratunek w nagłych nieoczekiwanych sytuacjach oraz zapewnienie dbałości skórę przez cały czas (np. przy wyprawie na basen, gdzie mamy do czynienia z wodą chlorowaną).