Serce jest jednym z najważniejszych organów podtrzymujących życie człowieka. Dlatego też monitorowanie jego czynności powinno być sprawą priorytetową, a w szczególności dla osób po 45 roku życia. Serce narażone jest na występowanie wielu skracających i pogarszających jakość życia chorób przewlekłych, a także nagłych ataków, które mogą zakończyć się zgonem. Jedną z takich sytuacji jest zawał serca. Jak zatem w porę go wykryć, zareagować i uratować sobie życie? Odpowiedź poniżej.

Wydolność serca – dlaczego z wiekiem się obniża

65 lat kobiety i 55 lat mężczyźni – to progi wiekowe, które Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała za kluczową przyczynę chorób serca związanych z wiekiem. Należy pamiętać, że istnieją również niesprzyjające warunki, takie jak:

  • życie w stresie
  • papierosy
  • alkohol
  • narkotyki i inne używki
  • nieprawidłowa dieta
  • mało rekreacji

Te dodatkowe przyczyny tylko skracają wyżej wspomnianą barierę wieku. Niewydolność serca cechuje nieprawidłowy przepływ krwi w mięśniu sercowym, co skutkuje bardzo często chorobą niedokrwienną. W konsekwencji może dojść do zawału, którego objawy np. złe samopoczucie, niekiedy bywają ignorowane. Nie zawsze mamy również możliwość umówienia się na szybką wizytę do lekarza. Do szpitala zaś udajemy się tylko w ostateczności. Taki stan rzeczy bardzo często sprawia, że przez to odwlekanie w czasie atak serca kończy zgonem.

Jak w porę zareagować? By móc dbać o stan swojego mięśnia sercowego i zapewnić mu przyzwoitą wydolność, warto zacząć od zmiany złych nawyków żywieniowych, unikania stresu oraz dostarczyć organizmowi więcej sportu. Mimo to wiek oraz predyspozycje genetyczne mogą rzutować na pracę serca w negatywny sposób. Dlatego też warto mieć świadomość jak ono pracuje wtedy, kiedy chcemy. Dzisiejsze technologie na to pozwalają. Każdy z nas – co jest w szczególności ważne dla osób starszych – może zaopatrzyć się w domowe EKG. Ma ono niewielkie rozmiary, dzięki czemu jest przenośne. Informuje między innymi o pracy komór i przedsionków, bada ciśnienie, pomaga wykryć migotanie. Wszystko to jest bardzo istotne nie tylko w przypadku chorób przewlekłych, ale pomaga wcześnie wykryć niepokojące objawy zawału. Dzięki przenośnemu EKG (o którym można więcej przeczytać na stronie https://arytmiaserca.pl/kardia-mobile-sklep/), monitorujemy swoje zdrowie i ratujemy życie.