Częste bóle żołądka i okolic wątroby, zaparcia, problemy skórne, pogarszający się stan włosów i paznokci oraz uczucie zmęczenia – to objawy jasno wskazujące na potrzebę zastosowania diety oczyszczającej.
Dieta oczyszczająca – co to jest i na czym polega
Jak sama nazwa wskazuje, dieta oczyszczająca ma zadanie oczyszczenie organizmu z toksyn, które przyswajamy w wyniku niezdrowego trybu życia. Inaczej mówiąc to detoks, dzięki któremu wyzbywamy się substancji mogących w przyszłości wywołać bardzo wiele poważnych chorób (w tym nawet nowotwory).
Dieta oczyszczająca oparta jest w przeważającym stopniu na spożywaniu produktów naturalnych i możliwie najmniej przetworzonych (głównie surowych warzyw i owoców), zaś wyeliminowaniu mięsa oraz nabiału.
Dieta detoksykacyjna, bogata w błonnik reguluje procesy układu pokarmowego, usprawnia perystaltykę jelit i sprawia, że odzyskujemy uczucie lekkości w żołądku. Następuje poprawa stanu cery, włosów i paznokci, zaś dolegliwości bólowe odchodzą w niepamięć.
Dodatkowymi atutami tego rodzaju diety jest utrata masy ciała, a także niski indeks glikemiczny.

Dieta oczyszczająca – zasady postępowania
Dieta oczyszczająca powinna trwać od 3 do 7 dni. Potem należy jadłospis powoli rozszerzać. Stosując detoks powinniśmy trzymać się następujących zasad:
- kupować produkty z tzw. zaufanego źródła, które nie zawierają nawozów sztucznych oraz pestycydów
- soki warzywne i owocowe samodzielnie wyciskać
- pić wodę (co najmniej 2 litry dziennie)
- spożywać dużą ilość warzyw i owoców na surowo lub pieczonych/gotowanych na parze
- spożywać pieczywo pełnoziarniste
- wprowadzić do menu siemię lniane, kiełki oraz ciemny, nieoczyszczony ryż
- codziennie rano pić herbatę zieloną z cytryną (pobudza woreczek żółciowy do pracy)
- wzbogacić dietę o kiszonki (są dobrym regulatorem bakteryjnej flory jelitowej)
- stosować zioła takie jak: skrzyp polny, dziurawiec, nać pietruszki, mniszek lekarski, rumianek
- całkowita eliminacja używek, napojów gazowanych, czarnej herbaty, cukru, soli, tłuszczu
Aby utrzymać efekty diety oczyszczającej i cieszyć się dobrym zdrowiem, warto zmienić nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Przykładem jest odrzucenie tzw śmieciowego jedzenia na rzecz samodzielnego gotowania w domu. Jest to o wiele zdrowszy pomysł na posiłek, po którym unikniemy problemów gastrycznych, a także nie poczujemy się szybciej głodni.