Oczy, podobnie jak wiele innych narządów ludzkiego ciała, w przypadku występowania wady lub choroby, można skutecznie korygować i leczyć. A wraz z rozwojem współczesnej medycyny przybywa coraz więcej sposobów, bądź te tradycyjne stają się jeszcze bardziej doskonalsze. Wśród metod leczenia chorób oczu można wyliczyć takie jak nieinwazyjne korzystanie z soczewek kontaktowych lub okularów, oraz zabiegi chirurgiczne, w tym te z wykorzystaniem wiązki lasera.

Krótkowzroczność, a inne schorzenia wzroku

Różnego rodzaju wady i choroby oczu dotykają ponad dwieście pięćdziesiąt milionów ludzi na całym świecie. Są one na tyle poważnym i powszechnym zjawiskiem, iż zostały zakwalifikowane jako choroby cywilizacyjne. Od blisko ćwierć wieku obchodzony jest także Światowy Dzień Wzroku, który co roku przypada na drugi czwartek października. Jego zadaniem jest przypominanie nam, abyśmy regularnie dbali o narząd wzroku.

Krótkowzroczność, obok dalekowzroczności i astygmatyzmu, należy do czołowych wad widzenia występujących u ludzi.

Czym jest krótkowzroczność

Krótkowzroczność określana jest także jako miopia. Jest to powszechnie występująca wada refrakcyjna narządu wzroku, obawiająca się na tym, że system optyki oka nieprecyzyjnie absorbuje światło. W takim przypadku moc optyczna, wynikająca z anatomii rogówki, jest zbyt duża w porównaniu do wielkości, w zasadzie długości, gałki ocznej. Wszystko to skutkuje zjawiskiem, w ramach jakiego wyraźny obraz pojawia się nie na powierzchni siatkówki. Przez to obiekt widziany na na siatkówce jest niewyraźny i mocno rozmyty.

Jak mówi sama nazwa tej choroby oczu, pacjenci, którym doskwiera krótkowzroczność wyraźniej dostrzegają te przedmioty, które znajdują się w pobliżu pola widzenia. Z kolei obrazy w oddali wydają się być niewyraźne, rozmazane, jakby za mgłą. Jest to bardzo meczące dla osoby patrzącej. Może nawet skutkować bólami głowy.

Badania kliniczne wskazały, że częste, wielogodzinne wpatrywanie się w przedmioty będące blisko pola wzroku, jak np. ekrany smartfonów, tabletów czy komputerów, może powodować nasilenie się występowania wad krótkowzroczności.

Jak skorygować krótkowzroczność

W razie ujawnienia się pierwszych symptomów z prawidłowym widzeniem należy przede wszystkim i bezwzględnie udać się na konsultację do specjalisty – okulisty. Właściwa diagnoza schorzenia to elementarna czynność, która warunkuje dalsze prawidłowe postępowanie medyczne. W razie stwierdzenia wady wzroku o cechach krótkowzroczności będzie do wyboru co najmniej dwie drogi dalszego postępowania.

Pierwszą jest możliwość skorzystania z tradycyjnych okularów lub bardziej nowoczesnych, ergonomicznych i wygodnych szkieł kontaktowych.

Co istotne, w przypadku zainteresowania, szkła kontaktowe do testowania otrzymamy bezkosztowo. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla pacjentów doceniających wygodę. Soczewki są chętnie wybierane przez młodzież, z racji prowadzenia aktywnego stylu życia.

Druga droga postępowania w przypadku krótkowzroczności, to laserowa korekta wzroku. W tym przypadku o trybie postępowania decyduje oczywiście okulista.